Čo navštíviť v Zadare za lacno a netradične?Samé prekvapenia

Keď si v Zadare viete predstaviť iba klasickú chorvátsku kúpačku pri mori, o veľa prichádzate. Rozhliadnite sa po tomto krásnom meste a zistíte, že JE čo objavovať.

Galéria pod holým nebom
Na Brodarskej ulici v meste sme úplne náhodou objavili galériu, ktorá sa od ostatných trochu odlišuje - obrazy sú totiž navešané na fasáde budovy, a tak si (naozaj zaujímavé) umenie môže zadarmo vychutnať naozaj každý. Hľa, malá ochutnávka:


Pozdravte slnko
Tak ako množstvo ďalších, ktorí prichádzajú na toto miesto pokochať sa, potešiť, zabaviť. Neďaleko Pozdravu Suncu sa nachádza aj morský organ, pričom skladateľom je more. A ako orgán hrá, tak sa svetlá na kraji pozdravu rozsvecujú.
Radím vám však odložiť návštevu na neskoršie večer alebo v noci, keď sa dav preriedi a človek si môže naplno vychutnať atmosféru tohto miesta. Mojou najkrajšou spomienkou z výletu je, ako sme na tomto mieste asi o polnoci tancovali salsu :)


Horúčka piatkovej noci
Ak by ste si chceli užiť len jedinú noc v Zadare počas sezóny, nech je to v piatok. Terasy sú vtedy plné dobre naladených ľudí a na každom rohu sa dá stretnúť množstvo talentovaných hudobníkov.


Prejdite sa historickým centrom
Stredomorská architektúra a rímske ruiny - tieto miesta vystihujú centrum Zadaru. Prejdite sa  farebnými uličkami, naozaj to za to stojí.


Nájdite sfingu
Naozaj,  neklamem, v Zadare stojí skutočná Sfinga. Aj keď je jej pôvod nejasný, na perfektné fotografie je ako stvorená! Presná poloha sfingy tu.


Rozprestrite svoje krídla
Teda, aspoň na tej spomínanej fotografii :) Ide síce o reklamu obchodu s balónmi, to však nevylučuje fakt, že sú tieto krídla dokonalou fotostenou. Maľba sa nachádza na Ul. Stjepana Radica, čo je ulica, ktorá priamo pokračuje na hradský (gradski) most, ktorý spája staré mesto s novým. 


Nevynechajte západ slnka
To ani náhodou! Pobrežie Zadaru je ako stvorené na sledovanie nádherných západov slnka. A ak pritom nechcete byť sami, zamierte opäť do centra mesta. Stanete sa súčasťou komunity, ktorá prišla vyjadriť vďaku prírode, ktorá dokáže vytvoriť takéto úžasné scenérie.


Navštívte neďaleké ostrovčeky
Tie sú už samé o sebe samotnatným výletom, veď dokopy je v zadarskom súostroví  okolo 300 ostrovov a ostrovčekov! My sme sa za 4€ vydali na spiatočný výlet na najbližší ostrov Ugljan a objavili takúto priezračnú vodu či napríklad pieskovú pláž.

Ostatné zaujímavé destinácie sú ostrovy Dugi otog, národný park Telaščica, národný park Kornati a ďalšie.


Pozrite si moje video zo Zadaru 
Lebo lepšie raz vidieť ako stokrát počuť ;) :)

© I.V.

Comments