Smrť je ako zemetrasenie

Stalo sa to v jedno marcové popoludnie. Vonku bolo ešte stále chladno, neodbytné slnečné lúče sa
však už pokúšali zohriať stuhnutú zem. Kdesi začvirikal vtáčik a naplnil nás úžasným pokojom. I on sa už tešil na jar.
S kávou z automatu a igelitovými taškami plnými užitočných vecí v rukách sme sa vybrali na návštevu. Vôkol to páchlo dezinfekčnými prostriedkami a kde-tu bolo počuť šuchot modrých igelitových návlekov. Chodby sa pomaly plnili návštevníkmi. Prišiel ich čas. Nič neobvyklé, denná rutina. Nič nenaznačovalo tomu, že by sa dialo niečo výnimočné, až potom.
Smrť je ako zemetrasenie. Roky si budujete dom, tehlu po tehle; niečo sa vám vydarí, niečo nie, potom pristavíte dokonca aj garáž a nadobudnete pocit, že vám už nič nemôže chýbať. Roky si utvárate vzťah z vrúcnych bozkov a objatí; niečo sa vám vydarí, niečo nie a možno zažijete aj zopár príjemných dní, keď uveríte, že vám už nič nemôže chýbať. A vtedy príde zemetrasenie. Z domu ostane kopa tehál, po človeku kopa spomienok. Zrazu zistíte, že už nemáte kde bývať, že už niet rovnakého láskavého srdca, ktoré by vás prichýlilo.
Tak sa napokon asi všetci stávame bezdomovcami; bez ľudí, ktorých sme milovali; bez úsmevu, ktorý sme tak radi vídavali; bez pohladenia, ktoré by sme tak veľmi potrebovali... Ostanú len igelitové tašky plné neužitočných vecí a káva z automatu rozliata na dlážke ako dôkaz toho, že tu niekto naozaj bol.
Pamätám si na letá, kedy sme navštevovali dom starých rodičov a zakaždým to pre nás bolo jedno veľké dobrodružstvo. My, deti z paneláku, sme sa tak konečne dostali na čerstvý vzduch, niekde, kde sa o nás mama nebála, keď sme vyšli na ulicu. A to boli hry! Skrývačky v dome, ktorý sa nám vtedy ponášal na palác; hry na princezné alebo banditov, ako kedy. Všetko bolo také veľké a my takí malí. A dospeláci takí... dospelácki. Len starká pri nás vždy stála. S neoblomnosťou svojej lásky ospravedlňovala všetky naše vylomeniny. Nech boli akékoľvek.
Pamätám si na letá, keď už návštevy starých rodičov pre mňa neboli takým veľkým dobrodružstvom. Zrazu tam už nestál žiaden palác, iba obyčajný, starý dom. A rachot z blízkych železiarní. A štrnásť-pätnásťročné dievča, ktoré malo vlastnú hlavu, a tou išlo proti všetkým. Vrátane srdečnej starkej. Ale ona ľúbila dievčinu o to viac, o čo menej si to zaslúžila.
Nie je ťažké si spomenúť ani na posledné roky, keď som starú mamu navštevovala cez víkendy. Len trochu bolestivé. Palác tu nestál už dávno. Len teplé hniezdo plné smiechu a spoločných rozhovorov. Ale predsa len. Čosi v jej očiach naznačovalo, že to už nie je ako predtým. 
A smrť je ako zemetrasenie. Neviete, kedy príde a vy sa zrazu musíte naučiť žiť s ruinami vo svojom srdci.

© I.V.

Comments