Prečo nepodporujem každú hlúposť na internete

A ako byť užitočnejším človekom

Internet je najrýchlejšou cestou, ako sa dajú veci vybaviť, podporiť, dotiahnuť k výsledku, aký očakávame. Zároveň je však najkratšou cestou do pekla zvaného prokrastinácia, veď sa predsa poznáme (áno, aj ja občas strávim na facebooku viac času, ako by bolo zdravé). A tak mi nedávno prišla veľmi povedomá správa.

Ovocný šalát

Ahoj ideme podporovat ženy.Znovu sa hra hra proti rakovine prsnika.Hra je velmi jednoducha a bolo by dobre,keby si sa aj Ty zapojila. Minuly rok sme pisali na nastenku farbu svojej podprsenky. Muzi boli nejaky cas strateni-nebolo im jasne,co sa robi.Preco maju vsetky zeny v statuse nejaku farbu?Tento rok napiseme,v akej faze sa nachadza nas lubostny zivot. Do svojho statusu daj jedine slovo,ktore Ta v tomto smere najviac vystihuje. Potom tuto spravu SUKROMNE posli vsetkym zenam,ktore poznas CUCORIEDKA-solo,ANANAS-je to komplikovane...,MALINA-neviem sa rozhodnut,JABLKO-zasnubena,CERESNA-vo vztahu,BANAN-vydata,AVOKADO-som na druhej strane,JAHODA-jednoducho neviem najst toho praveho,CITRON-chcem byt sama,HROZNO-chcem sa vydat za svojho partnera. Minuly rok hra trvala velmi dlho,dokonca o nej hovorili v TV a to chceme dosiahnit aj tento rok.Len prosime,spravu posielajte ako SUKROMNU.

Ideme podporovať ženy. Hmm, to by ma zaujímalo ako asi ženu podporíš statusom. Fíha, a dokonca sa ním dá poraziť rakovina prsníka. No nezapoj sa!
Ako uvádza aj samotná správa, podobná "hra" sa šírila facebookom už pred nejakým časom a i keď sa jej pôvodná myšlienka môže zakladať na dobrom úmysle (zvýšiť povedomie o rakovine prsníka), bohužiaľ, nemám informácie o tom, že by nejakým spôsobom ovplyvnila, či nebodaj porazila rakovinu prsníka. A tak sa z nej stala bezcenná aktivita, do ktorej sa zapájali ženy bez zjavného účinku.
Ak chceš účelnejšie informovať o rakovine, ktorá by si skutočne zaslúžila viac pozornosti, radšej sa zapoj do kampaní, ktoré šíria skutočnú osvetu. Alebo stačí, keď kamarátke, ktorá sa bojí ísť ku gynekológovi povieš, ako ti by ti chýbala, ak sa nebude starať o svoje zdravie.

Všetci sme les

Nie je to ani tak dávno, čo k fotkám väčšiny mojich facebookových známych pribudlo srdiečko so zeleným lístkom. Ja som les. Aj ja som les. Kde som sa len pozrela, tam sa to zelenalo. A opäť - idea je chvályhodná (ešte chvályhodnejšia ako v tom prvom prípade), ale účinok? Ktovie. Nestačí si totižto k profilovke pridať srdiečko, keď ani neviem, že sklenená fľaša patrí do zeleného, a plastová do žltého kontajnera. V tom, a ešte v mnohom inom má väčšina Slovákov stále vážne nedostatky. Česť výnimkám. Tým zopár.
Povedz teda kamošom, že s tým opekaním v lese nesúhlasíš. Napomeň svoje dieťa, aby nehádzalo odpadky na zem. Urob NIEČO, začni aspoň od seba.
Ponaučenie: To, že milujem les je úžasné. To, že si viem vstúpiť do svedomia ešte lepšie.

Ľadová smršť

Oblievanie vedrom ľadovej vody (aj inokedy ako na veľkonočný pondelok), máme ešte všetci v živej pamäti. Ľadová voda vraj nachvíľu ochromí človeka tak, ako to ľudia s postihnutím ALS zažívajú na každodennom poriadku, čo obliateho aspoň nachvíľu prinúti k empatii a k tomu, aby o chorobe podal viac informácií a pomohol. Super nie? Áno, len to má jeden háčik. Aby takáto výzva skutočne fungovala, bolo potrebné na boj s touto chorobou aj prispieť. A pri tom už veru neboli všetci takí ochotní. Tak sme sa všetci oblievali a označovali ďalších kamošov, lebo sme chceli vidieť, ako pištia a výskajú zo zábavy, ale vlastne... pre nič.
qzprod
Napriek všetkému však stále tvrdím, že je internet požehnaním. Teda, môže byť, je to len na tebe. Ak sa chceš cítiť užitočný/á:
  • prispej na zbierku (predtým si však over jej dôveryhodnosť, lebo facebookové zbierky typu "Toto je Simonka, má len 2 roky, a už jej lekári diagnostikovali..." nemusia byť vždy hodnoverné. A nie, ani ten srdcervúci obrázok dieťatka nemusí byť pravý), 
  • zapoj sa do dobrovoľníckej akcie (ak si z Bratislavy, pozri napr. fb Zelená hliadka, ak nie, skús google, čítaj miestne noviny a pod.), 
  • zorganizuj vlastnú akciu, 
  • zapoj sa do online petície. Nikdy nebolo jednoduchšie pomôcť - stačí zopár klikov a aj ty môžeš z pohodlia domova zmeniť svet. Tu si už výhovorku nevymyslíš. Pozri www.peticie.com alebo www.change.org/petitions a zapoj sa alebo vytvor vlastnú.

Na internete máš väčšiu moc ako si myslíš. Využi ju správne.

Comments