List k narodeninám 2018

Milá 27-ročná ja,
dovoľ mi Ti z celého srdca popriať všetko len to najlepšie. Skutočne, len tie dobré veci, lebo si ich zaslúžiš. Po minulé roky som na tomto mieste Ti vyjadrovala svoje očakávania a návrhy toho, ako by som si predstavovala svoj (a vlastne aj Tvoj) život. Tento rok to bude o trochu iné. Chcela by som Ťa totiž pochváliť.


_ZASLÚŽIŠ SI TO
Sledujem Ťa, veď predsa s Tebou žijem, a preto to viem. Všímam si, čo robíš (a potom to večer pred spaním analyzujem) a musím povedať, že som na Teba hrdá. Za každý deň, keď sa rozhodneš správne. Keď už ležíš v posteli, a práve vtedy si spomenieš, že si si neumyla zuby, tak sa postavíš a ideš to napraviť. Alebo keď si ideš zacvičiť, aj keď je ten seriál taký dobrý. Alebo niečo zariadiš pre ostatných bez toho, aby ťa o to prosili. Alebo keď si niekedy zahryzneš do jazyka. Ale nielen vtedy Ťa mám rada. Aj vtedy som na Teba hrdá, keď sa vyplačeš sestre do telefónu, aj vtedy keď si nahnevaná pre niečo, čo ťa zraňuje. Dokazuje to totiž, že máš city a že si ľudská bytosť. 
Predošlý rok Tvojho života nebol prívetivý vo všetkých smeroch, ale napriek tomu som na teba hrdá za to, že neposúvaš ďalej čokoľvek, čo by zraňovalo ostatných. Svetu, ktorý nadáva, kričí, fajčí, nerecykluje, podvádza, šikanuje si sa rozhodla neoplácať to rovnakým dielom. V tom je tvoja sila a teraz chcem, aby si si to uvedomila. V tom Ťa chcem aj podporiť. Ostaň stále tou najlepšou verziou seba, akou len môžeš byť. Nejde totiž o to, aby si zvíťazila nad celým svetom, ale aby si zvíťazila nad sebou samou. Napokon, jediný človek, s ktorým musíš žiť do konca života, si ty sama. 

_NEBOJ SA BYŤ SAMA
Potrebuješ rodinu, potrebuješ aj kamarátov. Potrebuješ aj pocit, že niekam patríš. Najviac však potrebuješ pocit, že je stále niekto, na koho sa dá spoľahnúť. Aké nádherné by bolo, keby si tým človekom bola Ty sama? Pokračuj v tom čo robíš, chci od seba stále viac, cvič, uč sa, buď otvorená novým veciam, vezmi sa na pekný výlet, pozri sa do zrkadla a povedz si, ako si zo seba sklamaná, lebo aj to k tomu patrí. Ach, veď Ty to už vlastne robíš. A teraz už vieš, prečo som na Teba taká hrdá.

_NIE SI DOKONALÁ
Počkaj, čo? Najprv Ti vravím, aká som na Teba hrdá a teraz toto? Veru áno. Si nedokonalý človek s chybami, ktorý by sa mal v mnohom zlepšiť. Napriek tomu nejde o dosiahnutie dokonalosti. Ide len o to, aby si v každej situácii bola spokojná so svojimi rozhodnutiami. Verím tomu, že život má pre Teba prichystaných mnoho prekážok. Napriek tomu tiež viem, že sa pre danú chvíľu rozhodneš  správne. Verím ti. Veď Ťa predsa poznám.

Všetko najlepšie, 
Tvoje mladšie ja

Comments