Orientálno-komerčné šialenstvo menom Marakéš"Jupí, už vieme trafiť späť!"

Bolo to skutočné víťazstvo, keď sme sa naučili ako sa dostať zo samotného stredu mediny (starého mesta) Marakéša späť na ubytovanie. Radovala som sa až tak, že som okríkla chlapca, ktorý nám ponúkal pomoc pri vyvedení z toho labyrintu veľmi podobných hnedých domov. Treba si totiž zvyknúť, že prejavy starostlivosti o vašu správnu navigáciu majú obvykle podobu cinkotajúcich, ale najlepšie šuchotajúcich dirhamov. Takže v skratke - naučte sa orientovať v marakéšskej medine, inak si za výlet priplatíte. Všímajte si drobnosti - plagáty, veže mešít a podobne, alebo si každú zatáčku, ktorú absolvujete, odfoťte.
Inak sa určite oplatí poprechádzať uličkami mediny, ktoré skrývajú svoje poklady. Toto sú moje tipy:


1. Jemaa El Fna. Jasné. Kto nebol na námestí Jemaa, nebol v Marakéši. Ten ruch, hluk, množstvo všakovakého tovaru jednoducho musíte zažiť. Toto námestie je jednoducho plné života.


Neodporúčam však nadväzovať očný kontakt s "obchodníkmi" so zvieratami - opicami či hadmi, ktorí za pár eur zotročujú zvieratá na neskutočnej úrovni (na vlastné oči sme videli, ako jeden z nich ťahá úbohú opičku priviazanú za krk po zemi cez pol námestia). Stačí, že len trochu prejavíte svoj záujem, a budete musieť za "show" platiť.
Čo však určite odporúčam, je povzniesť sa nad ten celý chaos (doslovne) na nejakú peknú terasku s výhľadom. Namiesto Café Glacier, kam všetci v období západu slnka smerujú, ale kde majú neochotnú obsluhu a na výber len z asi 5 druhov nápojov, odporúčam neďalekú reštauráciu El Waha.


2. Medersa Ben Youssef by istotne bola krásnou ukážkou marockej kultúry, keby len nebola kvôli rekonštrukčným prácam zatvorená do roku 2020. Nemerali sme k nej však cestu nadarmo. Hneď oproti sa nachádza zaujímavé kultúrne miesto, kde (aspoň v čase našej návštevy) prebiehala celkom zaujímavá výstava - Fondation Dar Bellarj Maison Des Cigognes.
3. Na ceste k medresse nás zlákalo ešte čosi iné - Herboriste des amis, v preklade bylinkár priateľov. A veruže sme sa tam aj tak cítili! Prívetivý predavač nás zasvätil do tajov svojho úžasného obchodu ako vystrihnutého zo Šikmej uličky nevnucujúcim spôsobom (narozdiel od iných). Všetko sme si mohli ovoňať, ochytať, dokonca nám uvaril aj čaj. Ak mierite do Maroka za zdravím alebo krásou, tento obchod odporúčam všetkými piatimi.


4. Odlišný upokojujúci zážitok ponúkajú záhrady Jardin Majorelle, kde istého času prebýval aj Yves Saint Laurent. A nečudo, že si ich obľúbil - sú plné farieb, vzorov, nádherných kvetov...

5. Ak vás omrzela typická architektúra, zamierte sa osviežiť zadarmo do parku Lalla Hasna pri Kasbachu. Toto miesto na mňa zapôsobilo svojou upravenosťou a pokojom.


PRAKTICKÉ TIPY
DOPRAVA z letiska - Nám sa osvedčila stránka rideaways. Šoféri na náš vždy čakali na mieste a boli dochvíľni.
JEDLO je ako všade - chutné i menej chutné. Ja hlasujem za cícerovú polievku hariru a sladké koláčiky a proti mastnej fazuľovej polievke bissare a pirohom plneným niečím, čo vyzeralo ako rezance. Pripravte sa, že na námestí Jemaa sa o vašu pozornosť takmer pobijú stánkoví vábiči. Skvelým osviežením je aj čerstvá pomarančová šťava, ktorú predávajú na každom rohu za pár drobných.
V MEDINE sa pri chôdzi držte vždy vpravo. Verte mi, táto rada príde vhod, keď sa úzkymi ulicami okrem vás premáva množstvo somárov, vozíkov a aj motoriek.
V OBCHODÍKOCH si pripravte pevnú vôľu a vytrvalosť zjednávať. Nič tu nemá pevnú cenu, ale vy sa nesmiete dať obmäkčiť.
Stiahnite si appku s mapou Marakéša, pomôže vám  v uliciach, kde trasy google máp nefungujú.

Nakoniec si pozrite aj video s naším Marakéšskym dobrodružstvom:

Comments